SpaceX’te skandal… Cinsel taciz ve kürtaj iddiası

Tesla, SpaceX ve eski adı Twitter olan X’in sahibi Elon Musk’ın yöneticilik anlayışı sık sık sert bir şekilde eleştirilmesine neden oluyor.

Milyarder iş insanı, daha önce defalarca çalışanlarının fazla mesai yapmalarını ve hatta ofiste kalmalarını talep ettiğine ve şirketlerinde cinsiyet ayrımcılığı yapıldığına dair iddialarla tartışmaların odağında yer almıştı. Şimdi de SpaceX’te yaşanan skandal bir olayla gündemde…

TACİZ, KÜRTAJA ZORLAMA…

Bir SpaceX çalışanı, cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle şirkete karşı dava açtı. Eski çalışan, yöneticisinin kendisine ilişki yaşaması için baskı yaptığını, bunun sonucunda hamile kaldığını ve kürtaj için para teklif ettiğini, şirketin de kendisine adil tazminat ödemediğini iddia etti.

SpaceX’in üretim koordinatörü Michelle Dopak, Los Angeles Bölge Yüksek Mahkemesi’nde açılan davada, yöneticisinin kendisine cinsel ilişkiye girmesi için baskı yaptığını ve bu durum hamilelikle sonuçlandığında kürtaj olması için 100 bin dolar teklif ettiğini iddia etti.

ERKEKLERDEN DAHA AZ KAZANIYORLAR

Dopak, parayı reddetmesinin ardından havacılık şirketinin kendisine karşı gizli anlaşma yaptığını ve yöneticinin nafaka ödemek zorunda kalmaması için kendi adına 3,7 milyon dolarlık hisse almasına izin verdiğini iddia etti.

Davada ayrıca şirket yöneticilerinin kendisine benzer işlerde çalışan erkeklerden daha az ücret ödediğini, kadınların şikayetlerini görmezden geldiğini ve daha fazla iş vererek sağlık sorunları nedeniyle izin aldıktan sonra işe erken dönmesi için baskı yaparak işi bırakmaya zorladıklarını iddia etti.

DAVA ÜSTÜNE DAVA…

Davada ayrıca COO Gwynn Shotwell de dahil olmak üzere SpaceX’in üst düzey yöneticileri cinsiyete dayalı ayrımcılık şikayetlerini görmezden gelmekle suçlanıyor. Dopak, Ağustos 2018’de kendisinin ve ekibindeki diğer iki kadın çalışanın, değerlerini kanıtlamak ve erkek çalışanlar tarafından haklarında yayılan söylentileri çürütmek için başarılarının ve projelerinin bir listesini Shotwell’e getirme ihtiyacı hissettiklerini iddia etti.

Dava, SpaceX’e açılan ilk dava da değil. Ekim ayında şirkette kadınların ve azınlık çalışanlarının düşük maaş aldığını iddia eden toplu dava önerisinin ardından dava açılmış ve hatta Adalet Bakanlığı’nın sivil haklar kolu da sığınmacılara ve mültecilere karşı ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla SpaceX’e dava açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x